24.08.2012 – IPS Părinte Mitropolit Irineu va târnosi Biserica de la Schitul de Sus, Mehedinţi

Evenimente


Duminică, 26 august, Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi slujba Sfintei Liturghii şi slujba de sfinţire a Bisericii „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” de la Schitul de Sus, Parohia Izvorul Bârzii, judeţul Mehedinţi, împreună cu un sobor de arhierei, preoţi şi diaconi. Vor sluji, alături de Mitropolitul Olteniei, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, şi Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului. Răspunsurile la strană vor fi date de Corul Kinonia al Episcopiei Severinului şi Strehaiei, condus de părintele arhidiacon Adrian Maziliţa.
Piatra de temelie a bisericii a fost pusă în anul 1994 de către Preasfinţitul Damaschin Severineanul, pe atunci Episcop vicar al Arhiepiscopiei Craiovei, cu binecuvântarea Inalt Preasfinţitului Nestor Vornicescu, Mitropolitul Olteniei. Lucrările de construcţie au fost realizate în perioada 1994 – 2004, sub coordonarea părintelui arhimandrit Pavel Nicolăescu, stareţul Mânăstirii Topolniţa, de care aparţine acest schit, iar lucrările de pictură interioară şi exterioară au fost finalizate în acest an.

(Gheorghe Cioiu)