01.09.2012 – Tabără de creaţie organizată la Tismana de Fundaţia „Cuvântul care zideşte”

Evenimente


Fundaţia „Cuvântul care zideşte” a Mitropoliei Olteniei derulează în perioada 27 august – 2 septembrie o tabără de creaţie la Mânăstirea Tismana din judeţul Gorj, pentru aproximativ 40 de elevi de la şcolile gimnaziale şi liceale craiovene. „În program au fost prevăzute ateliere de creaţie în domeniul picturii, a obiectelor de artizanat, drumeţii şi vizite la Mănăstirea Tismana şi Schitul Cioclovina. De asemenea au fost organizate excursii pe Cheile Sohodolului şi la casa lui Constantin Brâncuşi. La final, elevii care au realizat lucrări de pictură şi de artizanat vor fi premiaţi”, a precizat Cristina Stamatoiu, director executiv al Fundaţiei „Cuvântul care Zideşte”.
Prin această tabără se urmăreşte apropierea copiilor şi tinerilor de Biserică şi dezvoltarea relaţiilor de prietenie, bazate pe comunicare şi derularea activităţilor de grup. „Ne dorim prin această acţiune ca elevii să acorde o mai mare importanţă Religiei, să închege relaţii de prietenie şi schimburi de experienţă, având în vedere că printre elevi se află şi participanţi la concursurile de pictură icoane, organizate de fundaţia Mitropoliei Olteniei” a mai adăugat Cristina Stamatoiu.

(Gabriela Popescu)