04.09.2012 – Arhiepiscopia Craiovei înfiinţează un centru multifuncţional pentru copiii dezavantajaţi social

Evenimente


 
Arhiepiscopia Craiovei va pune în funcţiune în cursul acestui an „Centrul Social Multifuncţional Best – Life” pentru copiii dezavantajaţi social, situat pe strada Deva, nr. 16. Proiectul, finanţat din fonduri europene, prevede ca în următorii cinci ani, Centrul multifuncţional să deservească un număr de 300 de copii beneficiari.
       „La data de 30 august s-a semnat procesul verbal de terminare a lucrărilor de consolidare, recompartimentare şi reabilitare a imobilului. Acesta a fost semnat între reprezentanţii Primăriei Craiovei, firma de construcţii, dirigintele de şantier şi Arhiepiscopia Craiovei, beneficiarul proiectului. Obiectivul principal pe care îl urmărim îl reprezintă crearea cadrului necesar, menit să asigure incluziunea socială a copiilor dezavantajaţi social, în vederea asigurării accesului egal la servicii sociale, educaţionale şi de sănătate”, a declarat Mariana Pasmangia, coordonator Birou Proiecte al Arhiepiscopiei Craiovei, care a precizat că centrul social este modernizat conform standardelor europene. Copiii vor beneficia astfel de servicii de consiliere socială şi psihologică, terapie educaţională, terapie ocupaţională, sprijin şi orientare pentru integrarea şi readaptarea şcolară, informare despre drepturi şi obligaţii etc.
        Proiectul este finanţat prin Programul Operaţional Regional 2007 – 2013, Axa Prioritară 3, „Îmbunăţirea infrastructurii sociale”. Valoarea proiectului este de aproximativ 3.600.000 de lei, dintre care 2.800.000 de lei reprezintă asistenţă financiară nerambursabilă.
 
(Gabriela Popescu)