04.09.2012 – Examen de capacitate preoţească în Mitropolia Olteniei

Evenimente


 
Absolvenţii teologi din cuprinsul Mitropoliei Olteniei au susţinut ieri, 3 septembrie, examenul de capacitate preoţească la sediul Centrului eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei din strada Mitropolit Firmilian, nr. 3. ”Examenul a început la ora 09:00, printr-o evaluare scrisă a candidaţilor la disciplinele Teologie Dogmatică, Misiologie şi Administraţie Parohială. În partea a doua a zilei, candidaţii din Arhiepiscopia Craiovei, Arhiepiscopia Râmnicului, Episcopia Severinului şi Strehaiei şi Episcopia Slatinei şi Romanaţilor au susţinut proba orală la Teologie liturgică, Omiletică, Catehetică şi Muzică bisericească”, a precizat părintele Gheorghe Zamfir, consilier administrativ în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei. Părintele consilier a adăugat că lucrările vor fi examinate de o comisie formată din profesori de la Facultatea de Teologie din Craiova.
        Tinerii candidaţi la preoţie speră ca acest examen să fie o reuşită care să le încununeze efortul depus în cei patru de studiu şi să le deschidă calea spre dobândirea calităţii de slujitor al altarului. “Ca la orice examen, am avut emoţii, dar  sper ca acestea să fie constructive iar rezultatul să fie cel aşteptat. Mă rog lui Dumnezeu să fie alături de mine şi în perioada următoare şi să mă ajute să-mi realizez visul pentru care am venit la această facultate, acela de a deveni preot”, a declarat la ieşirea din examen Daniel Sorin Robescu, unul dintre candidaţi. Examenul de capacitate preoţească oferă tinerilor teologi posibilitatea de a solicita, timp de un an, o parohie în cadrul eparhiilor din care fac parte. Rezultatele vor fi afişate în cursul zilei de astăzi, la sediul Arhiepiscopiei Craiovei.

                                                                         (Gabriela Popescu)