05.09.2012 – Activităţi culturale dedicate tinerilor la Mănăstirea Tismana

Evenimente

 
Fundaţia „Cuvântul care zideşte” a Mitropoliei Olteniei organizează în perioada 18 – 29 septembrie mai multe manifestări cu caracter cultural dedicate tinerilor din Oltenia. Astfel, manifestarea „Maraton de lectură” va avea loc în perioada 18 – 22 septembrie în cadrul Taberei „Sfântul Nicodim”. Cu acest prilej, tinerii vor participa la cercuri de lectură şi simpozioane pe teme legate de istoria şi cultura regiunii Oltenia. A doua activitate se va derula în perioada 25-29 septembrie, în aceeaşi locaţie. Sub genericul „Educaţia spirituală a tinerilor prin artă”, tinerii vor lua parte la expoziţii, simpozioane, ateliere de creaţie, ateliere de lectură etc.
       Tot la Tismana, în cadrul aceleiaşi tabere, Fundaţia „Buna Vestire” va derula în perioada 11-15 septembrie proiectul „Cultura şi spiritualitatea în imagini – repere olteneşti”. Vor fi mai multe simpozioane şi expoziţii cultural-educative. Un al doilea proiect derulat de aceeaşi organizaţie neguvernamentală patronată de Mitropolia Olteniei  la Tismana, în perioada 10-14 octombrie, va avea ca temă: „Lectura – itinerar prin istoria şi cultura Olteniei”, un maraton de simpozioane şi cercuri de lectură dedicat, de asemenea, tinerilor olteni.

(Diac. Ioniţă Apostolache)