05.09.2012 – Sesiune de formare în cadrul proiectului "Alege şcoala!", la Mânăstirea Tismana

Evenimente

Elevi premiati in cadrul proiectului Alege Scoala!

 
22 de preoţi din cadrul protoieriilor Craiova Nord şi Craiova Sud participă în perioada 3 – 6 septembrie  la un curs de formare care are loc la Mănăstirea Tismana din judeţul Gorj, în cadrul proiectului naţional „Alege şcoala!”. După cum ne-a informat părintele protopop Teodor Ciontu de la Protoieria Craiova Nord, în cadrul acestei sesiuni de formare sunt prezentate o serie de instrumente practice care să-i ajute pe preoţi în activităţile catehetice desfăşurate în rândul copiilor şi tinerilor, la nivelul parohiilor din care provin. De asemenea, sunt dezbătute subiecte precum: abandonul şcolar timpuriu, relaţia biserică – stat – şcoală, metode practice de educaţie moral – religioasă, etc.
       Proiectul „Alege şcoala!” este derulat de Patriarhia Română în parteneriat cu Fundaţia World Vision România şi are ca obiectiv prevenirea şi combaterea fenomenului de părăsire timpurie a şcolii şi prevenirea delincvenţei juvenile prin dezvoltarea unor soluţii alternative de tip ”Şcoala de duminică”, necesare asigurării educaţiei de bază şi a motivaţiei pentru educaţie a copiilor din mediul rural şi urban, cu vârste cuprinse între 6 şi 16 ani. Proiectul se desfăşoară pe o durată de 3 ani, respectiv 2010 –  2013.

(Gheorghe Cioiu)