06.09.2012 – Mânăstirea Maglavit va îmbrăca sâmbătă haine de sărbătoare

Evenimente


 
Sâmbătă, 8 septembrie, de praznicul „Naşterii Maicii Domnului”, Mănăstirea Maglavit din judeţul Dolj va îmbrăca haină de sărbătoare cu prilejul sărbătoririi hramului. Credincioşii sunt aşteptaţi la slujbele religioase oficiate aici încă din seara zilei de vineri, când se va săvârşi Privegherea. A doua zi,  Inalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei va oficia Sfânta Liturghie pe o esplanadă special amenajată în faţa bisericii sfântului locaş monahal, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi.
       Mănăstirea Maglavit a fost temeluită la data de 14 septembrie 1935, de către episcopul râmnicean Vartolomeu Stănescu. Poartă ca hramuri „Izvorul Tămăduirii” şi „Naşterea Maicii Domnului”. Existenţa ei se leagă de persoana lui Petrache Lupu, un localnic din Maglavit, care a avut mai multe viziuni pe locul pe care stă astăzi ridicată mănăstirea. Ultima dorinţă a „păstorului vizionar” a fost aceea de a fi înmormântat în locul unde L-a văzut pe Dumnezeu. Din diferite motive, în anul 1994 (anul morţii sale), dorinţa nu i s-a îndeplinit. În 1999, Nestor Vornicescu, Mmitropolitul Olteniei, a promis familiei că va muta osemintele lui Petrache Lupu în apropierea mănăstirii, întocmai cum îşi dorise. Anul trecut, la 29 mai, făgăduinţa mitropolitului Nestor a fost împlinită de către succesorul său în scaunul chiriarhal, Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu, care, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, a adus rămăşiţele pământeşti ale ciobanului din cimitirul comunei şi le-a aşezat în apropierea bisericii sfântului aşezământ monahal. La eveniment au luat parte mii de credincioşi veniţi din toată Oltenia.

 (Diac. Ioniţă Apostolache)