06.09.2012 – Pelerinaj la mănăstiri din judeţul Buzău, organizat de Asociaţia Vasiliada

Evenimente

 
       Asociaţia Vasiliada a Mitropoliei Olteniei a organizat în această perioadă un campus de vară la mai multe mănăstiri şi obiective turistice din judeţul Buzău. Cu acest prilej, 24 de copii şi tineri din cadrul Centrului Social pentru Persoane fără Adăpost “Sfântul Vasile” şi al Centrului de zi pentru copii “Aripi de lumină” au vizitat Mănăstirea „Poiana Mărului”, Muntele de sare şi Vulcanii noroioşi.
       “În cadrul acestui campus din judeţul Buzău, al Asociaţiei “Sfântul Sava”, grupul de beneficiari ai centrelor Asociaţiei Vasiliada au primit gratuit cazare, masă şi transport. Pe lângă vizitele la mănăstiri, am organizat şi drumeţii în împrejurimi iar experienţa a fost deosebită. Ne dorim ca şi pe viitor să le mai putem oferi astfel de excursii prietenilor noştri de la centrele sociale aflate în grija Mitropoliei Olteniei”, a afirmat Ionela Groza, asistent social al Asociaţiei Vasiliada.
 

(Gabriela Popescu)