07.09.2012 – Mânăstirea Logreşti îşi sărbătoreşte duminică hramul

Evenimente

 
Credincioşii care vor trece duminică, 9 septembrie, pragul Mânăstirii Logreşti din judeţul Gorj, vor avea parte de o dublă bucurie duhovnicească: cinstirea hramului acestui aşezământ monahal închinat Sfinţilor Părinţi Ioachim şi Ana  şi prezenţa la eveniment a Întâistătătorului Bisericii din Oltenia, Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu, care va săvârşi slujba Sfintei Liturghii în sobor de preoţi şi diaconi.
       Biserica Mânăstirii Logreşti este aşezată pe malul drept al râului Amaradia, în localitatea Târgu Logreşti, aproape de limita teritorială a judeţelor Gorj şi Vâlcea. A fost la începuturi, în jurul anilor 1718, un schit ce purta hramul Sfinţilor Voievozi. Biserica din zid a fost construită mai târziu, în anul 1769 şi închinată ca metoh al Episcopiei Râmnicului. La începutul secolului XIX, biserica este renovată.  Pisania păstrată până în zilele noastre, poartă data anului 1808.

(Gheorghe Cioiu)