07.09.2012 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente


 
Naşterea Maicii Domnului (8 septembrie 2012) 
       Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi Sfânta Liturghie la hramul Mânăstirii Maglavit, judeţul Dolj.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji la hramul Mânăstirii Ostrov, localitatea Călimăneşti, judeţul Vâlcea,  Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la hramul Mânăstirii Vodiţa, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a bisericii parohiale din Tătuleştii de Sus, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la Mânăstirea Dintr-un Lemn, judeţul Vâlcea. 
        Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci (9 septembrie 2012)
                      Sfinţii şi Drepţii Părinţi Ioachim şi Ana 
       Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi Sfânta Liturghie la hramul Mânăstirii Logreşti, judeţul Gorj.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji împreună cu Preasfinţitul Episcop vicar Emilian Lovişteanul la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la biserica din localitatea Ţebea, judeţul Hunedoara la invitaţia Preasfinţitului Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, iar Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a bisericii parohiale din Coteana I, judeţul Olt.
(Gheorghe Cioiu)