07.09.2012 – Societatea Ortodoxă Naţională a Femeilor Române – Craiova, la ceas aniversar

Evenimente

 
Mâine, 8 septembrie, de praznicul Naşterea Maicii Domnului, Societatea Ortodoxă Naţională a Femeilor Române (SONFR), filiala Craiova, aflată sub patronajul Mitropoliei Olteniei,  îşi va cinsti ocrotitoarea spirituală şi totodată va sărbători împlinirea a 16 ani de activitate. Manifestările organizate cu acest prilej vor debuta prin participarea la slujba Sfintei Liturghii oficiate la Biserica „Sfânta Treime” din Craiova şi la slujba de Parastas săvârşită pentru pomenirea principesei Alexandrina Cantacuzino, prima preşedintă a SONFR în urmă cu peste 100 de ani, şi a tuturor membrelor societăţii care au plecat la cele veşnice de-a lungul anilor. De asemenea, pentru a marca acest eveniment, reprezentantele SONFR Craiova se vor reuni în cadrul unei agape frăţeşti.
       „Este o bucurie deosebită că împlinim 16 ani de când ne-am înfiinţat ca organizaţie neguvernamentală ce vine în sprijinul semenilor aflaţi în nevoie. De-a lungul acestor ani, am încercat pe cât ne-a stat în putinţă să aducem o rază de lumină, de speranţă, în sufletele celor care trec prin momente mai grele, a bolnavilor, a bătrânilor, a copiilor şi tinerilor cu dizabilităţi. Sperăm ca şi în continuare să venim în sprijinul acestor oameni şi totodată le mulţumim celor care ne-au fost alături prin sponsorizări pentru aceste acţiuni umanitare. Pentru a-i sprijini pe semenii nostri care au nevoie de ajutor este nevoie de solidaritate”, a afirmat Adriana Bursuc, preşedinta SONFR Craiova.
 

(Gabriela Popescu)