10.09.2012 – Cursuri pentru obţinerea gradelor preoţeşti în Mitropolia Olteniei

Evenimente

 
Aproximativ 100 de preoţi din eparhiile sufragane Mitropoliei Olteniei, respectiv: Arhiepiscopia Craiovei, Arhiepiscopia Râmnicului, Episcopia Severinului şi Strehaiei şi Episcopia Slatinei şi Romanaţilor, participă în perioada 10 – 21 septembrie la cursurile pentru obţinerea gradelor profesionale, găzduite de Mănăstirea Tismana, judeţul Gorj. Deschiderea oficială a avut loc astăzi, în  prezenţa Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.
       „Cursurile sunt susţinute de profesori de la Facultatea de Teologie, Istorie şi Ştiinţe ale Educaţiei a Universităţii din Craiova, în vederea obţinerii gradelor profesionale definitivat şi gradul II. Ele se vor încheia printr-un examen de evaluare a cunoştinţelor dobândite de participanţii aspiranţi la obţinerea gradelor profesionale în preoţie ”, ne- a precizat părintele protopop Cosmin Bălan de la Protoieria Târgu Jiu Nord.
 

(Gheorghe Cioiu)