11.09.2012 – Congresul naţional „Hristos împărtăşit copiilor”, la a V-a ediţie

Evenimente

 
Inspectorii eparhiali de la Birourile de catehizare din Mitropolia Olteniei, respectiv: Arhiepiscopia Craiovei, Arhiepiscopia Râmnicului, Episcopia Severinului şi Strehaiei şi Episcopia Slatinei şi Romanaţilor, participă în perioada 11-13 septembrie, la cea de-a V – a ediţie a Congresului naţional „Hristos împărtăşit copiilor”. Evenimentul este găzduit de Centrul pastoral “Sfânta Cruce” al Mănăstirii Caraiman şi este organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.
       Pe lângă inspectorii eparhiali sunt prezenţi reprezentanţi ai Organizaţiei „World Vision International”, partener al Patriarhiei Române în derularea proiectului „Hristos împărtăşit copiilor”, precum şi membri ai echipelor din cadrul proiectului “Alege Şcoala!”. Cu acest prilej se vor analiza activităţile catehetice desfăşurate la nivelul Patriarhiei Române în anul 2012 şi vor fi trasate principalele coordonate ale programelor educative de catehizare pentru anul 2013. De asemenea, după cum a informat părintele consilier Constantin Naclad, de la Sectorul Teologic-educaţional al Patriarhiei Române, vor fi discutate şi alte planuri de viitor legate de Anul omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, hotărât de Sfântul Sinod, precum şi dezvoltarea proiectului „Calea mântuirii”.

 (Gheorghe Cioiu)