11.09.2012 – Preoţi din Gorj, reuniţi în cadrul Cercului pastoral – misionar

Evenimente

 
Un număr de 22 de preoţi din cadrul Protoieriei Târgu Jiu Nord au participat astăzi la Cercul pastoral – misionar desfăşurat în Parohia Sadu II, oraşul Sadu, judeţul Gorj. Întrunirea a fost precedată de oficierea Tainei Sfântului Maslu de către şapte preoţi, în prezenţa a peste 150 de credincioşi.
       „După săvârşirea Tainei Sfântului Maslu s-a rostit un cuvânt de învăţătură despre semnificaţia şi binefacerile acestei Sfinte Taine în viaţa credincioşilor, după care a început şedinţa trimestrială. La întrunire au fost prezentate comunicări ale hotărârilor Centrului eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei şi s-au discutat probleme curente din viaţa pastoral – misionară şi administrativ – gospodărească a parohiilor”, a precizat părintele protopop Cosmin Bălan, de la Protoieria Târgu Jiu Nord.
(Gabriela Popescu)