12.09.2012 – Cursuri de ţesător – restaurator, organizate de Fundaţia „Cuvântul care Zideşte”

Evenimente


Începând cu luna octombrie vor începe cursurile de calificare în meseria de ţesător – restaurator adresate şomerilor din zonele rurale ale  judeţelor Dolj şi Olt. Cursurile se vor desfăşura în localitatea Grădinari – Olt, în cadrul proiectului cu finanţare europeană „RESTAURO – Specializare în arta ţesătoriei tradiţionale”, derulat de către Fundaţia “Cuvântul care zideşte” a Mitropoliei Olteniei, în parteneriat cu Asociaţia pentru Formare Profesională a Adulţilor. Ele  se desfăşoară în două etape a câte şase luni. Prima serie va începe de luna viitoare şi se va încheia în luna martie 2013, iar a doua va debuta în luna aprilie a anului viitor şi se va finaliza în luna septembrie a aceluiaşi an.
       După ce vor parcurge aceste cursuri, şomerii vor primi certificate de calificare ce le oferă posibilitatea să se poată angaja în domeniu. Managerii proiectului anunţă că în continuare se fac înscrieri pentru cei interesaţi, la sediul Fundaţiei “Cuvântul care zideşte”, situat în incinta Centrului eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei, strada “Mitropolit Firmilian” nr. 3 şi la Primăria Grădinari, judeţul Olt. “Pentru a putea urma aceste cursuri, doritorii trebuie să fie persoane inactive pe piata muncii, persoane aflate în căutarea unui loc de muncă sau şomeri, care nu deţin competenţe în meseria tradiţională de ţesător – restaurator covoare şi care, în urma formarii, vor dobândi specializare specifică prin participarea la cursuri autorizate în meseria de ţesător – restaurator covoare, beneficiind totodată si de servicii de consiliere şi asistenţă pentru începerea unei activităţi în domeniu”, a declarat Mariana Pasmangia de la Biroul de proiecte al Arhiepiscopiei Craiovei. Proiectul „RESTAURO – Specializare în arta ţesătoriei tradiţionale” este cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013.
(Gabriela Popescu)