14.09.2012 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei de praznicul “Înălţarea Sfintei Cruci”

Evenimente


       Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi Sfânta Liturghie la hramul Bisericii „Înălţarea Sfintei Cruci” din Craiova.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji împreună cu Preasfinţitul Episcop vicar Emilian Lovişteanul la hramul Mânăstirii Mălaia din judeţul Vâlcea,  Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la altarul de vară special amenajat la Crucea ridicată pe Muntele Mic, în memoria eroilor bănăţeni, la invitaţia Preasfinţitului Lucian, Episcopul Caransebeşului iar Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica din Parohia Jieni, judeţul Olt.  

(Gheorghe Cioiu)