15.09.2012 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei, în Duminica după Înălţarea Sfintei Cruci

Evenimente


Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Cuvioasa Parascheva” din Parohia Roşia de Jos, satul Ruget, judeţul Gorj.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la Paraclisul Catedralei episcopale din Drobeta Turnu Severin, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va sluji în Parohia Izvoru, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfinţii Voievozi” din Parohia Drăganu, judeţul Vâlcea. 

 (Gheorghe Cioiu)