17.09.2012 – Membri Asociatiei Oastea Domnului s-au întrunit la Biserica Postelnicu Fir din Craiova

Evenimente

 
Evenimentul a fost deschis în prezenţa Mitropolitului Olteniei prin săvârşirea slujbei Vecerniei.
      Zeci de credincioşi din toate zonele ţării au participat în zilele de 15 şi 16 septembrie la Adunarea anuală a Asociaţiei creştin-ortodoxe “Oastea Domnului”, care a avut loc la Biserica Postelnicu Fir din Craiova. Evenimentul a debutat sămbătă după amiaza prin săvârşirea slujbei Vecerniei de către un sobor de preoţi şi diaconi, în prezenţa Înalt Preasfinţitului Irineu, Mitropolitul Olteniei. După cum a precizat părintele Mihail Dincă, preot slujitor în această parohie, a urmat o seară de rugăciune şi cântări religioase organizate în biserica parohială, iar duminică 16 septembrie, întrunirea membrilor Asociaţiei Oastea Domnului a continuat prin participarea la Sfânta Liturghie, urmată de o nouă intrunire deschisă, ca şi în seara precedentă, tuturor credincioşilor.
       După slujba Vecerniei, IPS Părinte Mitropolit Irineu a adresat un cuvânt credincioşilor prezenţi, în care a explicat semnificaţia duhovnicească a Vecerniei, ca rugăciune de seară. Înalt Preasfinţia Sa a precizat că scopul rugăciunii de seară este de a aduce lui Dumnezeu mulţumire pentru binefacerile pe care le-a revărsat asupra noastră în ziua care a trecut şi pentru petrecerea în pace şi linişte sufletească a nopţii care se apropie. De asemenea, Vecernia reprezintă şi o pregătire duhovnicească pentru ziua care urmează, în cazul de faţă pentru întâlnirea cu Mântuitorul Hristos, în cadrul Sfintei şi dumnezeieştii Liturghii din ziua de duminică.

(Gheorghe Cioiu)