19.09.2012 – Preoţii din Oltenia susţin examene pentru pentru obtinerea gradelor profesionale

Evenimente

 
Aproximativ 100 de preoţi din Mitropolia Olteniei, respectiv: Arhiepiscopia Craiovei, Arhiepiscopia Râmnicului, Episcopia Severinului şi Strehaiei şi Episcopia Slatinei şi Romanaţilor, susţin în zilele de 18 şi 19 septembrie, examene pentru obţinerea gradelor  profesionale definitivat şi gradul II.. Evaluarea, care are loc la Mânăstirea Tismana din judeţul Gorj,  a început ieri cu susţinerea probei orale, iar astăzi, miercuri 19 septembrie, vor fi susţinute probele scrise, în faţa unei comisii formată din profesori de la Facultatea de Teologie, Istorie şi Ştiinţe ale Educaţiei a Universităţii din Craiova.  Examenele marchează  finalizarea cursurilor desfăşurate tot la Mânăstirea Tismana, începând cu 10 septembrie.
       „Gradele profesionale sunt obligatorii pentru preoţi, astfel încât definitivatul trebuie obţinut la doi ani de la hirotonia preotului, gradul II la şase ani, iar la zece ani de la hirotonie, preoţii care doresc pot opta pentru gradul I”, a precizat părintele profesor Gheorghe Zamfir, consilier administrativ al Arhiepiscopiei Craiovei.