29.09.2012 – Preafericitul Părinte Daniel – cinci ani de la întronizarea ca Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române

Evenimente

 
Mâine, 30 septembrie 2012, Preafericitul Părinte Daniel aniversează cinci ani de la întronizarea ca Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române (30 septembrie 2007). De la ora 9.30, Patriarhul României va oficia Sfânta Liturghie în Catedrala patriarhală, înconjurat de ierarhii membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. După Sfânta Liturghie, de la ora 11.30, va fi oficiată slujba de Te Deum ca mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra Bisericii Ortodoxe Române, a poporului român şi a Preafericirii Sale în cei cinci ani de slujire patriarhală. În continuare, de la ora 12.30, în Sala Europa Christiana din Palatul Patriarhiei, va avea loc un popas aniversar în timpul căruia vor fi prezentate mesajele de felicitare ale autorităţilor de Stat centrale şi locale, precum şi cele din partea altor instituţii publice.
       De la ora 13.00, în Aula Magna „Teoctist Patriarhul” din Palatul Patriarhiei, se va desfăşura un moment aniversar care va cuprinde prezentarea filmului documentar „Continuitate şi înnoire” realizat de Trinitas Tv şi lansarea albumului „5 ani de patriarhat ai Preafericitului Părinte Daniel al României”, apărut la Editura Basilica a Patriarhiei Române, precum şi a volumului „5 ani de slujire în Mitropolia Munteniei şi Dobrogei”, apărut la Editura Cuvântul Vieţii a Mitropoliei Munteniei şi Dobrogei.
       Vor participa ierarhi ai Sfântului Sinod, reprezentanţi ai autorităţilor de Stat centrale şi locale, personalităţi ale vieţii publice româneşti, membri ai Permanenţelor Consiliului Naţional Bisericesc şi Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Bucureştilor, clerici şi mireni.

                        (Biroul de presă al Patriarhiei Române)