04.10.2012 – Faza pe Mitropolia Olteniei a Concursului naţional de muzică eclezială „Lăudaţi pe Domnul”

Evenimente


 
Arhiepiscopia Craiovei, prin Biroul de învăţământ, activităţi cu tineretul şi de catehizare, organizează la data de 15 octombrie faza pe Mitropolia Olteniei a Concursului naţional de muzică eclezială „Lăudaţi pe Domnul”. Evenimentul va fi găzduit de  Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova. Vor participa două formaţii: Corala Protoieriei Craiova Sud din Arhiepiscopia Craiovei, dirijată de pr. conf. univ. dr. Antoniu Zamfir şi Corala Protoieriei Râmnicu Vâlcea, dirijată de pr. prof. dr. Ioan Gavrilă.
       Formaţia câşigătoare va reprezenta Mitropolia Olteniei la faza finală a competiţiei, care va avea loc în data de 27 octombrie, de praznicul Sfântului Dimitrie Basarabov, la Palatul Patriarhiei Române, din Bucureşti. Proba de concurs va consta în interpretarea celor trei piese muzicale, prezentate şi în etapele anterioare: o piesă monodică  (psaltică), o piesă din repertoriul liturgic bisericesc ortodox (corală, pe o temă psaltică) şi o piesă de Chinonic (concert religios). Concursul include şi o secţiune de compoziţie, având ca temă Taina Sfântului Maslu, care îţi propune să îmbogăţească repertoriul liturgic românesc, stimulând creativitatea compozitorilor.