05.10.2012 – Evenimente de marcă pentru teologia oltenească: Două decenii de învăţământ teologic universitar în Cetatea Băniei

Evenimente

 
 

 
Viaţa culturală şi eclesială din Arhiepiscopia Craiovei va îmbrăca veşmânt de sărbătoare la sfârşitul acestei săptămâni, cu prilejul aniversării a două decenii de învăţământ teologic universitar neîntrerupt în Cetatea Băniei şi a inaugurării Centrului de restaurare, conservare patrimoniu şi vizualizare al Facultăţii de Teologie din Craiova.   
       Şirul manifestărilor va fi deschis mâine, 6 octombrie, la ora 13.00, când va avea loc inaugurarea Centrului de restaurare, conservare patrimoniu şi vizualizare al Facultăţii de Teologie din Craiova. După slujba de sfinţire a noului sediu, oaspeţii vor fi invitaţi în sala de festivităţi a Centrului de restaurare. unde vor fi susţinute mai multe prelegeri şi evocări. Printre participanţi se vor număra: ierarhi – membrii ai Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, invitaţi de marcă din ţară şi străinătate, teologi, personalităţi ale mediului academic, reprezentanţi ai autorităţilor publice centrale şi locale. 
       Al doilea eveniment programat pentru ziua de sâmbătă este inaugurarea Centrului pastoral social „Best life – Sfântul Ierarh Calinic”, din Craiova, strada Devei, nr. 16. Slujba de binecuvântare va fi oficiată de la ora 18.00 de un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi. Spre finalul zilei, invitaţii vor vizita Mănăstirea Coşuna şi Seminatul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova.
       A doua zi, duminică 7 octombrie, va avea loc slujba de resfinţire a Bisericii „Sfinţii Constantin şi Elena” din localitatea Smadovicioara, comuna Secu, judeţul Dolj. La Sfânta Liturghie vor sluji arhiereii invitaţi, înconjuraţi de preoţi şi diaconi. La trecerea prin Sfântul Altar, credincioşii vor primi binecuvântări şi iconiţe cu Sfinţii Împăraţi din partea Arhiepiscopiei Craiovei.
                                                                       (Diac. Ioniţă Apostolache)