12.10.2012 – Ierarhii olteni vor fi prezenţi la sărbătoarea Cuvioasei Parascheva de la Iaşi

Evenimente


 
Duminică, 14 octombrie, de praznicul Sfintei Cuvioase Parascheva, Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor şi Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului vor face parte din soborul de arhierei care, împreună cu Prea Fericitul Părinte Patriarh Daniel, va sâvârşi slujba Sfintei Liturghii la Catedrala mitropolitană din Iaşi. Sfântul locaş din Dealul Copoului adăposteşte moaştele Cuvioasei Parascheva şi este locul unde  anual este organizat cel mai mare pelerinaj din ţara noastră.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va săvârşi Sfânta Liturghie la hramul Bisericii “Cuvioasa Parascheva” din Cozia Veche, judeţul Vâlcea.
 

(Gheorghe Cioiu)