15.10.2012 – Praznicul Sfintei Cuvioase Parascheva în Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente Fără categorie

 
Mai multe locaşuri de închinare din Arhiepiscopia Craiovei şi-au sărbătorit hramul cu ocazia praznicului Sfintei Cuvioase Parascheva, cinstită în ziua de duminică, 14 octombrie. Între acestea se numără şi Biserica „Sfântul Petru Movilă” din Craiova. Sărbătoarea a început de sâmbătă seara prin oficierea Vecerniei unită cu Litia. După slujbă, preoţii slujitori, alături de credincioşii prezenţi, au purtat în procesiune racla cu veşmintele sfintei. La final, racla a fost aşezată spre închinare într-un baldachin special amenajat în curtea bisericii. De asemenea, Biserica „Brânduşa” din Craiova şi-a sărbătorit al doilea hram, momentele liturgice, începute sâmbătă seara cu Vecernia si procesiunea cu sfinte le moaşte, încheindu-se  în ziua praznicului cu Sfânta Liturghie săvârşită în sobor de preoţi şi cu o agapă frătească.
          Sfânta Parascheva a fost cinstită în chip deosebit şi în oraşul Motru, din judeţul Gorj,  la Patrohia Motru II. Aici, peste trei sute de credincioşi au venit să aducă cinstire sfintei şi să se închine la veşmintele ei, aşezate într-o raclă. După Sfânta Liturghie, credincioşii au participat la o agapă frăţească.
(Diac. Ioniţă Apostolache)