17.10.2012 – Pelerinaj în Grecia, organizat de Centrul de pelerinaj „Sfântul Nicodim” al Mitropoliei Olteniei

Evenimente


 
Centrul de pelerinaj „Sfântul Nicodim”, al Mitropoliei Olteniei, organizează în perioada 6  – 11 noiembrie un pelerinaj în Grecia, cu prilejul praznicului Sfântului Nectarie. Vor fi vizitate Biserica „Sfântul Dumitru” din Tesalonic, unde se află moaştele Sfântului Dimitrie Izvorâtorul de Mir, Biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, considerată cea mai veche  din Grecia şi Biserica „Sfânta Sofia”, unde se află moaştele Sfântului Vasile cel Nou. De asemenea, credincioşii vor merge la Mănăstirea Kato Xenia, unde se află o parte din brâul Maicii Domnului, Mănăstirea „Sfântul Ioan Rusu”, Mănăstirea „Sfântul Nectarie” din Eghina, cu participare la Sfânta Liturghie închinată Sfântului Nectarie, în ziua prăznuirii lui (9 noiembrie), mânăstirile de la Meteora, respectiv „Sfântul Varlaam” şi mănăstirea unde se află moaştele Sfântului Efrem cel Nou.
         Costul pelerinajului este de 250 euro de persoană. Informaţii suplimentare se pot găsi pe site-ul www.pelerinaje.ro, al Centrului de pelerinaj „Sfântul Nicodim”.
 

(Gabriela Popescu )