25.10.2012 – Să ne rugăm împreună de praznicul Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, ocrotitorul Catedralei mitropolitane şi al municipiului Craiova!

Evenimente


În atmosfera generală de sărbătoare prilejuită de Zilele municipiului Craiova, Mitropolia Olteniei invită pe toţi credincioşii craioveni să participe joi, 25 octombrie, de la ora 17.00, în ajunul prăznuirii Sfântului Mare Mucenic Dumitrie, la slujba Vecerniei, urmată de tradiţionala procesiune cu Sfintele Moaşte ale Sfinţilor: Nifon, Tatiana, Serghie şi Vah, care se găsesc în Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova.
       Procesiunea cu Sfintele Moaşte reprezintă o manifestare duhovnicească premergătoare zilei de cinstire a Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, Ocrotitorul Catedralei mitropolitane şi al municipiului Craiova. Ea va avea loc pe traseul: Catedrala mitropolitană – Universitate – Prefectură – Biserica “Sfântul Ilie” –  Catedrală. La întoarcere,  racla cu Sfintele Moaşte va fi aşezată pe esplanada din faţa Catedralei, spre închinare tuturor credincioşilor, iar părinţii slujitori vor săvârşi în continuare  Acatistul Sfântului Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir.
       În ziua praznicului, vineri, 26 octombrie, Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei va oficia slujba Sfintei Liturghii în Catedrala mitropolitană, împreună cu arhierei din Sinodul Mitropolitan, preoţi şi diaconi.                                                       
       Vă adresăm aleasă poftire pentru a petrece împreună aceste frumoase momente duhovniceşti, de a ne ruga la sfintele slujbe, spre a aduce prinos de mulţumire lui Dumnezeu şi pentru ca Sfântul Dimitrie să-şi reverse darurile Sale cele bogate peste întreaga Cetate a Băniei, aducându-ne în suflete şi în case pace şi bună sporire.
                             Biroul de presă al Arhiepiscopiei Craiovei