28.10.2012 – Şedinţă solemnă a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române

Evenimente


 
Duminică, 28 octombrie,  va avea loc în Aula Magna „Teoctist Patriarhul” a Palatului Patriarhiei şedinţa solemnă a Sfântului Sinod, prezidată de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Efrem, Mitropolit de Ydra, Spetses şi Eghina, oaspete la sărbătorile închinate Ocrotitorului Bucureştilor, Sfântul Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucureştilor.
       Şedinţa solemnă a Sfântului Sinod va fi precedată de oficierea Sfintei Liturghii de un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi pe podiumul din apropierea Catedralei patriarhale, în cinstea Sfântului Ierarh Iachint, Mitropolitul Ţării Româneşti
       La orele 12.00, în Aula Magna Teoctist Patriarhul din Palatul Patriarhiei, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, va avea loc şedinţa solemnă a Sfântului Sinod cu tema 2012 – Anul omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor în Patriarhia Română. Vor fi prezentate în sinteză şi evaluate cele mai importante manifestări cu caracter religios-duhovnicesc, social-medical, cultural şi mediatic organizate de anul acesta de către eparhiile din ţară şi străinătate ale Patriarhiei Române. Cu acest prilej, va fi difuzat filmul documentar Sfântul Maslu – Taina Vindecării, realizat de Trinitas TV. În continuare, va avea loc un moment festiv dedicat aniversării a cinci ani de la înfiinţarea Centrului de presă BASILICA al Patriarhiei Române (27 octombrie 2007) şi vor fi prezentate noutăţi editoriale apărute la editurile Patriarhiei Române şi la editura Arhiepiscopiei Bucureştilor, după informează Biroul de Presă al Patriarhiei Române.