01.11.2012 – Încep conferinţele preoţeşti de toamnă în Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente


 
             Astăzi, 1 noiembrie, debutează în Arhiepiscopia Craiovei conferinţele pastoral – misionare de toamnă cu tema: „Îngrijirea bolnavilor, în relaţie cu Taina Sfântului Maslu”. Primii care se vor reuni sunt preoţii de la Protoieria Craiova Sud, care vor desfăşura conferinţa preoţească la Biserica Obedeanu. Luni, 5 noiembrie se vor întruni preoţii din Protoieria Craiova Nord, marţi, 6 noiembrie, preoţii din Protoieria Băileşti, pe 12 noiembrie preoţii din Protoieriile Târgu Jiu Nord şi Sud, iar pe 13 noiembrie preoţii din Protoieria Târgu Cărbuneşti. Conferinţele se desfăşoară în contextul declarării de către Sfântul Sinod a anului 2012, An al Tainei Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor şi vor consta în prezentarea unui referat urmat de discuţii şi dezbateri pe marginea temei prezentate. De asemenea vor fi abordate şi probleme legate de activităţile curente, pastoral – misionare şi  social – administrative de la nivelul parohiilor. Conferinţele vor fi prezidate de Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei şi vor fi precedate de săvârşirea Sfintei Liturghii. 

  (Gheorghe Cioiu)