31.10.2012 – Centrul social „Sfântul Vasile”, pregătit să găzduiască oamenii străzii

Evenimente


 
Centrul social pentru persoane fără adăpost „Sfântul Vasile” din Craiova, patronat de Mitropolia Olteniei prin Asociaţia Vasiliada, şi-a luat toate măsurile pentru a putea găzdui în sezonul rece o nouă serie de beneficiari din rândul oamenilor străzii. „În cadrul acestui centru, persoanele fără adăpost vor primi găzduire, hrană caldă, asistenţă medicală, îngrijire, dar şi consiliere spirituală, acompaniere în vederea obţinerii unor documente de identitate sau stare civilă, mediere în vederea găsirii unui loc de muncă.  De asemenea, toţi beneficiarii care vor veni în această perioadă vor fi igienizaţi şi vor primi haine curate, la venirea în centru”, a precizat părintele diacon Sorin Pârvănescu, coordonatorul Centrului „Sfântul Vasile”.
       Centrul social „Sfântul Vasile” din Craiova este administrat în baza unui parteneriat de către Arhiepiscopia Craiovei, prin Asociaţia Vasiliada, şi Primăria Muncipiului Craiova.  A fost dat în folosinţă în anul 2009, fiind singurul aşezământ din regiunea Olteniei destinat persoanelor fără adăpost. Poate găzdui pe o perioadă determinată de până la 12 luni, până la 52 de persoane. Beneficiarii sunt persoane evacuate în urma retrocedărilor sau a neachitării datoriilor către stat sau bănci, bătrâni alungaţi de proprii copii, mame şi copii abuzaţi sau tineri ieşiţi din sistemul instituţionalizat de stat. Până în prezent, peste 200 de persoane au beneficiat de servicii specializate în cadrul centrului. „Echipa de specialişti ai Centrului „Sfântul Vasile” depune toate eforturile necesare pentru a scoate aceste persoane care vin la noi din situaţia de criză la nivel social şi emoţional în care acestea se află, prin reintegrarea lor socio-profesională”, a adăugat părintele diacon Sorin Pârvănescu.
 
(Gabriela Popescu)