05.11.2012 – IPS Părinte Mitropolit Irineu, în mijlocul seminariştilor craioveni

Evenimente

 
Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, a fost prezent în mijlocul elevilor de la Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova, sâmbătă, 3 noiembrie. După ce au fost prezentate rezultatele la învăţătură pe anul şcolar 2011-2012, seminariştii merituoşi au primit premii din partea Centrului eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei, din partea Primăriei municipale şi a Consiliului local. La eveniment au luat parte întregul corp profesoral, precum şi părinţii elevilor. La final, IPS Părinte Mitropolit i-a felicitat pe premianţi şi i-a îndemnat să stăruiască cu râvnă la învăţarea Cuvântului lui Dumnezeu. „Sunt încredinţat că fiecare dintre dumneavoastră aveţi vocaţie şi aţi fost rânduiţi de Dumnezeu pentru a merge pe această cale. A alege seminarul este de mult ori un rod al vieţii personale şi al chemării lui Dumnezeu. Este adevărat că apar în viaţă momente când flacăra se poate stinge, însă trebuie să ne străduim permanent să aprindem această râvnă care a existat la început. Certitudinea unei vieţi mai bune în preoţie nu mai este o motivaţie astăzi. De aceea, a veni la seminar este echivalent cu a fi un om de caracter, cu responsabilitate în societatea actuală. Preotul a fost dintotdeauna obiectivul spre care orice om îşi îndreaptă privirea. Comportamentul, viaţa şi activitatea lui sunt repere morale pentru cei ce trăiesc în societate. La împlinirea acestor idealuri stăruim cu toţii şi ne dorim ca pregătirea dumneavoastră aici să fie una dintre cele mai bune, demne de slujirea care vă aşteaptă”, a spus Mitropolitul Olteniei.

 

Diac. Ioniţă Apostolache