07.11.2012 – Revedere de 10 ani, la Facultatea de Teologie din Craiova

Evenimente


 
Absolvenţii promoţiei 2002 ai Facultăţii de Teologie din Craiova s-au întrunit marţi, 6 noiembrie, pentru a sărbătorii împlinirea a 10 ani de la absolvire. Agenda aniversării a început de la ora 09:00 cu Sfânta Liturghie săvârşită în Catedrala „Madona Dudu”. La final, părinţii slujitori au fost oficiat slujba de Parastas pentru vrednica pomenire a mitropolitului Nestor Vornicescu şi a părinţilor profesori: episcopul Damaschin Coravu, pr. prof. univ. Alexie Buzera şi arhid prof. univ. dr. Petre David. Activităţile aniversare au continuat la ora 12,00 prin strigarea catalogului şi discursurile dedicate momentului, în sala de festivităţi a Centrului de restaurare şi vizualizare al Facultăţii de Teologie din Craiova.
       „Această întâlnire are pentru noi o semnificaţie cu totul aparte. A fost un moment de suflet în care cu toţii am retrăit amintiri dragi, ne-am amintit de profesorii noştri care au trecut la Domnul şi am putut să-i revedem pe cai care şi astăzi predau la catedră. În acest răstimp de la absolvire, fiecare dintre noi am încercat să propovăduim cu dragoste Cuvântul lui Dumnezeu, în şcoli, în biserici sau în diferitele locuri în care ne ducem activitatea”, a spus prof. Alexandra Iliescu, fostă absolventă a Facultăţii de Teologie din Craiova.

(Diac. Ioniţă Apostolache)