08.11.2012 – Biserica din Branişte – Dolj îşi sărbătoreşte hramul

Evenimente


Biserica parohială din localitatea Branişte, judeţul Dolj îşi sărbătoreşte hramul vineri, 9 octombrie, de praznicul Sfântului Ierarh Nectarie din Eghina. Cu acest prilej un sobor de preoţi va săvârşi slujba Sfintei Liturghii, în prezenţa credincioşilor care sunt aşteptaţi să vină în număr mare pentru a cinsti ocrotitorul sfântului locaş şi al comunităţii de aici.
Biserica închinată Sfântului Nectarie a fost construită din lemn în anul 2009, când a fost şi sfinţită de Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Ea a fost ridicată într-un timp record, datorită implicării credincioşilor în frunte cu părintele paroh Constantin Stuparu. Sfântul locaş adăposteşte părticele din veşmintele a doi sfinţi: Cuviosul Grigorie Decapolitul şi Cuvioasa Parascheva, precum şi o icoană a Sfântului Nectarie. (Gheorghe Cioiu)