08.11.2012 – IPS Irineu, Mitropolitul Olteniei, va participa la funeraliile PF Maxim al Bulgariei

Evenimente


Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va participa vineri, 9 noiembrie, la funeraliile PF Părinte Maxim, Patriarhul Bisericii Ortodoxe a Bulgariei, în calitate de reprezentant al Patriarhiei Române, delegat de PF Părinte Patriarh Daniel. Ceremonia de înmormântare va începe la ora 09.00 cu o slujbă religioasă săvârşită la Catedrala patriarhală Alexandru Nevski din Sofia, după care, trupul neînsufleţit al patriarhului va fi dus la Mănăstirea Troyan, acolo unde va fi înmormântat.
Prea Fericitul Părinte Maxim a trecut la cele veşnice marţi, 6 noiembrie, ora 04:00, în Spitalul Lozeneţ din Sofia, unde fusese internat în vederea efectuării unui tratament medical de durată. Patriarhul Maxim a condus Biserica Ortodoxă a Bulgariei din anul 1971, iar pe 29 octombrie 2012 a împlinit vârsta de 98 de ani. PF Părinte s-a născut pe 29 octombrie 1914, în satul Oreshak, districtul Loveci. A devenit frate de mănăstire la Mănăstirea Troyan şi apoi a studiat teologia ortodoxă la Universitatea din Sofia. A fost hirotonit arhiereu în 1941, numit secretar general al Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Bulgare în anul 1955, iar la 30 decembrie 1956 devine Episcop titular de Branitsa. La 30 octombrie 1960 a fost ales Mitropolit de Loveci. După trecerea la cele veşnice a Patriarhului Kiril, în data de 7 martie 1971, PF Maxim a fost ales Patriarh al Bisericii Ortodoxe a Bulgariei, la data de 4 iulie 1971.