09.11.2012 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente


 
Sâmbătă, 10 noiembrie, Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din Parohia Poiana de Sus, comuna Turburea, judeţul Gorj. 
       Duminică, 11 noiembrie, Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu va săvîrşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” din Parohia Drăgoeşti, comuna Peştişani, judeţul Gorj.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului şi Preasfinţitul Episcop vicar Emilian Lovişteanul vor săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, iar Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala episcopală din Drobeta Turnu Severin.
 (Gheorghe Cioiu)