13.11.2012 – Mitropolia Olteniei reprezentată la lansarea proiectului „Calea mântuirii”

Evenimente


 
Timp de două zile, 12 şi 13 noiembrie, Mănăstirea Sâmbăta de Sus din judeţul Braşov, a găzduit întâlnirea dedicată lansării noului proiect de catehizare pentru adulţi, „Calea mântuirii”. Au participat peste 70 de reprezentanţi ai parohiilor şi birourilor de catehizare din întreaga Patriarhie Română. Din partea Mitropoliei Olteniei au fost delegaţi să participe: diacon Ioniţă Apostolache, inspectorul de catehizare şi activităţi cu tineretul al Arhiepiscopiei Craiovei şi preotul Cristian Grecu de la Parohia „Eroii neamului” din Arhiepiscopia Craiovei, Arhiepiscopia Râmnicului a fost reprezentată de preoţii Cristian Olariu şi Ionuţ Sandu, iar Episcopia Severinului şi Strehaiei de preoţii Ovidiu Polexă şi Cristian Nedelcu.
       Proiectul „Calea Mântuirii”, implementat de Patriarhia Română, este un concept al Institutului de Studii Creştin Ortodoxe de la Cambridge. Acest program, primul de acest fel în Biserică, îşi propune o cateheză pentru adulţi după un model familiar, în care preotul să coordoneze transmiterea învăţăturii, introducerea în învăţătura de credinţă ortodoxă şi formarea credincioşilor pentru a participa conştient şi informat la viaţa Bisericii.

                                                              (Gabriela Popescu)