20.11.2012 – Mânăstirea Bistriţa olteană şi-a sărbătorit Ocrotitorul

Relatari

 
Sute de credincioşi au fost prezenţi astăzi, 20 noiembrie, la Mânăstirea Bistriţa din judeţul Vâlcea pentru a se închina şi a cinsti Ocrotitorul spiritual, Sfântul Cuvios Grigorie Decapolitul, ale cărui sfinte moaşte sunt adăpostite în acest aşezământ monahal. La ceas de aleasă sărbătoare, slujba Sfintei Liturghii a fost săvârşită de un numeros sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi, în frunte cu Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Răspunsurile la strană au fost date de către corala maicilor „Sfântul Grigorie Decapolitul” a chinoviei vâlcene.  

 
       După cum informează Biroul de presă al Arhiepiscopiei Râmnicului, din soborul de ierarhi au făcut parte: Înalt Preasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, Preasfinţitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii, Preasfinţitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord şi Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.
       În cuvântul de învăţătură rostit la finalul Sfintei Liturghii, ÎPS Părinte Mitropolit Irineu a evocat viaţa şi personalitatea Sfântului Grigorie Decapolitul, subliniind modelul de viaţă şi sfinţenie reprezentat de acesta pentru toţi creştinii.

(Gheorghe Cioiu)