20.11.2012 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei de praznicul „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului”

Evenimente


Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei şi Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei vor săvîrşi Sfânta Liturghie la Mânăstirea Lainici din judeţul Gorj, cu prilejul prăznuirii hramului bisericii vechi a sfântului aşezământ monahal.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la hramul Mânăstirii Turnu, judeţul Vîlcea, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Mânăstirea Clocociov, judeţul Olt, iar  Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va săvîrşi Sfînta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii din Parohia Cuca, judeţul Argeş.
 (Gheorghe Cioiu)