23.11.2012 – Seri duhovniceşti la Biserica Harşu din Craiova

Evenimente


 
Biserica „Sfântul Haralambie – Harşu” din Craiova găzduieşte în Postul Naşterii Maicii Domnului o serie de conferinţe duhovniceşti, sub genericul „Serile Harşu”. În fiecare vineri, începând cu ora 18.30, personalităţi ale vieţii religioase şi culturale sunt invitate să vorbească credincioşilor pe diverse teme specifice Postului Naşterii Domnului.
       „Conferinţele duhovniceşti au loc după săvârşirea Tainei Sfântului Maslu. Iniţiativa a apărut din dorinţa de a veni în întâmpinarea credincioşilor noştri, care simt nevoia să dialogheze, să comunice, care au întrebări, care doresc să afle cât mai multe lucruri despre Biserică”, ne-a spus preotul Viorel Dică, consilier la Sectorul patrimoniu şi construcţii bisericeşti în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei şi paroh al Bisericii Harşu.

(Gabriela Popescu)