26.11.2012 – Seri duhovniceşti „Filocalia”, la Târgu Jiu

Evenimente

 
Asociaţia Studenţilor Creştin – Ortodocşi Români (ASCOR), filiala „Sfântul Irodion de la Lainici” Târgu Jiu, organizează în perioada 26 – 28 noiembrie seria de conferinţe religioase „Filocalia”, ediţia XX – a. Evenimentul, desfăşurat în perioada de pregătire a sărbătorii marelui praznic al Naşterii Domnului, va fi găzduit de Cercul Militar din municipiul Târgu Jiu, începând cu ora 18.00.
       După cum au informat organizatorii, în prima zi a manifestării, luni, 26 noiembrie, este invitat să rostească un cuvânt de învăţătură Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Marţi, 27 noiembrie, Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop – vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va susţine o conferinţă având ca temă „Iubirea faţă de oameni şi iubirea faţă de Dumnezeu”. Seria conferinţelor va fi încheiată miercuri, 28 noiembrie, de Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, care le va vorbi celor prezenţi despre „Sfântul Apostol Andrei, Ocrotitorul României”.
       Parteneri în organizarea serilor duhovniceşti „Filocalia” sunt Consiliul Judeţean Gorj, Şcoala Populară de Arte Târgu Jiu, Cercul Militar, Protopopiatele Târgu Jiu Nord şi Târgu Jiu Sud. Participarea la aceste întâlniri este deschisă tuturor doritorilor, accesul fiind liber.
 

                                                                                 (Gabriela Popescu)