26.11.2012 – Slujire arhierească în Parohia Şomănesti, judetul Gorj

Relatari


La împlinirea unui veac de la punerea pietrei de temelie, Biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din parohia gorjeană Şomăneşti II, comuna Teleşti, a primit vizita Inalt Preasfinţitului Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, care a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, în sobor de preoţi şi diaconi. Cu acest prilej a fost săvârşită şi o slujbă de Parastas, întru pomenirea tuturor ctitorilor şi binefăcătorilor sfântului locaş de închinare. De asemenea, a fost pomenită şi Ecaterina Teodoroiu, eroina de la Jiu, simbol de curaj şi credinţă pentru enoriaşii Parohiei Şomănăşti.  Pentru întreaga activitate pastoral – misionară desfăşurată în această comunitate, preotul paroh Nicolae Rusu a primit rangul bisericesc de iconom stavrofor, iar pentru contribuţia adusă la renovarea si restaurarea bisericii, care a fost resfinţită în anul 2008, mai mulţi credincioşi au primit Gramate de mulţumire şi apreciere din partea Mitropoliei Olteniei.

 
       La finalul Sfintei Liturghii, IPS Părinte Mitropolit Irineu a detaliat câteva din învăţăturile pericopei evanghelice duminicale. De asemenea, IPS Sa a subliniat  cinstirea pe care trebuie să o acordăm înaintaşilor nostri, care ne-au transmis întreaga moştenire a Bisericii lui Hristos. „Învăţătura Sfântului Apostol Pavel, de a ne aduce aminte de înaintaşii şi părinţii noştri (Evrei 13, 7), stă ca o piatră la temelia existenţei noastre pe acest pământ. Iar din tot ceea ce ne-au lăsat strămoşii noştri, cel mai de preţ odor este Sfânta Biserică. Locul de întâlnire cu Dumnezeu, casa lui Dumnezeu, cum însuşi Mântuitorul Iisus Hristos o numeşte: casa Tatălui Meu. Aici, noi îL cinstim pe Dumnezeu şi ori de câte ori îL chemăm în rugăciune, El ne vine în ajutor şi ne oferă purtarea Sa de grijă”.

 (Gheorghe Cioiu)