27.11.2012 – Sfântul Stelian – ocrotitorul Grădiniţei „Traian Demetrescu” din Craiova

Evenimente


 
Grădiniţa „Traian Demetrescu” din Craiova a fost sfinţită ieri, 26 noiembrie şi a primit ca ocrotitor pe Sfântul Stelian. Slujba de sfinţire a fost săvârşită de părinţii slujitori de la Biserica „Sfântul Nicolae” – Brânduşa, alături de părintele protopop Florin Bonea, de la Protoieria Craiova Sud. 
       „Parohia Brânduşa desfăşoară două parteneriate cu Grădiniţa «Sfântul Stelian», care s-au concretizat în numeroase activităţi deosebit de frumoase. Astfel, în fiecare an, copiii realizează expoziţii cu felicitări şi cu mărţişoare la biserica noastră, participă şi felicită cuplurile care sărbătoresc la noi Duminica Familiilor, sunt prezenţi la hramurile acestui sfânt locaş şi de asemenea sunt însoţiţi la biserică de doamnele educatoare pentru a primi Sfânta Împărtăşanie în perioada posturilor şi la slujbele de hram. Considerăm că este o mare realizare pentru doamnele educatoare, pentru aceşti copilaşi, ca să fie puşi sub purtarea de grijă a Sfântului Stelian, ocrotitorul copiilor, şi rugăm pe Bunul Dumnezeu să îi binecuvinteze şi să îi ocrotească şi de acum înainte”, a precizat părintele Gabriel Sorescu, parohul Bisericii „Sfântul Nicolae” – Brânduşa.

(Gabriela Popescu)