29.11.2012 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei de praznicul Sfântului Apostol Andrei, cel Întâi chemat, Ocrotitorul României

Evenimente


 
Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va face parte din soborul de ierarhi care va săvîrşi Sfânta Liturghie la Catedrala mitropolitană din Sibiu, cu ocazia prăznuirii Sfântului Ierarh Andrei Şaguna, Mitropolitul Transilvaniei.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei şi Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, vor săvîrşi Sfânta Liturghie la Mânăstirea „Peştera Sfântului Apostol Andrei” din Arhiepiscopia Tomisului, iar Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va sluji la biserica din Parohia Orlea II, judeţul Olt.
(Gheorghe Cioiu)