04.12.2012 – „Ajută-i să-şi trăiască copilăria!” – proiect derulat de Biserica „Sfântul Calinic Cernicanul” din Craiova

Evenimente


 
Biserica „Sfântul Calinic Cernicanul” desfăşoară în această perioadă proiectul „Ajută-i să-şi trăiască copilăria!”, prin care distribuie pachete cu rechizite şcolare şi jucării copiilor defavorizati de la mai multe grădiniţe din satele doljene. Astfel, enoriaşii şi asistenţii sociali ai parohiei au mers zilele trecute la Grădiniţa Cârna şi Grădiniţa Bulzeşti, urmând ca săptămâna viitoare să fie vizitaţi micuţii de la Grădiniţa din Botoşeşti Paia.  „Copiii de la aceste grădiniţe aflate în zone sărace din judeţul Dolj au primit culori, carioci, acuarele, plastilină, creioane, cretă, hârtie glese, hârtie creponată, cărţi de colorat, coli, jetoane cu litere şi cifre, jucării de pluş si din plastic. În luna ianuarie, le vom mai dărui la două dintre aceste grădiniţe perdele şi o mochetă”, a precizat Denisa Velea, asistent social la Biserica „Sfântul Calinic Cernicanul”.
       Proiectul, iniţiat sub coordonarea părintelui paroh Marin Albu, este realizat în colaborare cu Grădiniţa „Dumbrava Minunată”, Grădiniţa „Elena Farago” şi Şcoala nr. 29 „Nicolae Romanescu” din Craiova. Scopul proiectului este asigurarea unui acces echitabil şi nediscriminatoriu copiilor din satele doljene la servicii educaţionale adaptate nevoilor sociale actuale. Se urmăreşte astfel creşterea calităţii vieţii şi promovării principiilor de incluziune socială la nivelul judeţului Dolj. Cei care doresc să se implice în această campanie umanitară sunt rugaţi să aducă jucării şi rechizite la Biserica „Sfântul Calinic Cernicanul”, situată în cartierul craiovean Valea Roşie (lângă piaţa din Valea Roşie).
 

(Gabriela Popescu)