10.12.2012 – Conferinţă despre „Libertate şi responsabilitate”, la Biserica Harşu din Craiova

Evenimente


 
Biserica „Sfântul Haralambie” – Harşu din Craiova a găzduit la finalul săptămânii trecute conferinţa pe tema „Libertate şi responsabilitate”, susţinută de prof.univ.dr. Constantin Popescu, de la Facultatea de Ştiinţe Economice din Bucureşti. Manifestarea a avut loc în cadrul serilor duhovniceşti care sunt organizate în acest sfânt locaş o dată pe săptămână, în perioada Postului Naşterii Domnului, sub genericul „Serile Harşu”.
       „Oamenii trebuie educaţi în spiritul înţelepciunii cu privire la înţelesul sensului de libertate, din perspectiva relaţiei dintre „a avea” şi „a fi”. Libertatea este armonia dintre „a avea”, în decenţă, şi „a fi”, întru împlinire. Avem nevoie de o educaţie ştiinţifică, profesională şi religioasă care să înceapă din familie, acolo unde se însuşesc valorile fundamentale ale vieţii. Ştiinţa şi credinţa trebuie să se armonizeze, păstrându-şi independenţa, într-o singură direcţie: de a face omul mai bun în lumea lui interioară, în conştiinţa credinţei în binele comun”, a transmis credincioşilor prof.univ.dr. Constantin Popescu.