10.12.2012 – Slujire arhierească la Catedrala mitropolitană Sfântul Dumitru din Craiova

Relatari


Ieri, 9 decembrie, în Duminica a 27 – a după Rusalii, Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, a oficiat Sfânta Liturghie la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din Cetatea Băniei. În cadrul slujbei religioase, tânărul diacon Mihai Gâtan a fost hirotonit întru preot pe seama Parohiei Tunarii Noi, Protoieria Băileşti judeţul Dolj, iar teologul Minel Vodoiu a primit hirotonia întru diacon pe seama Parohiei Vladimir, Protoieria Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj.

 
             Dumnezeu a cercetat „atât trupul, cât şi sufletul femeii gârbove”
 
        În cuvântul de învăţătură rostit la finalul Sfintei Liturghii, IPS Irineu a subliniat permanenta dorinţă a omului de a căuta Împărăţia Cererească, ca dat ontologic şi totodată ca răspuns la chemarea pe care Dumnezeu o face în fiecare moment al vieţii noastre. În acest context, IPS Sa a explicat şi boala de care suferea femeia din pericopa duminicală, afirmând că „gârbovirea poate fi o stare de neputinţă care îl face pe om să nu mai poată privi spre Dumnezeu, ci spre cele de jos. Bolnavul îşi pierde poziţia verticală şi totodată capacitatea de a căuta spre cele înalte. Femeia din evanghelie, care de 18 ani suferea de această neputinţă, venise la sinagogă de nenumărate ori, dar de fiecare dată pleca nemângâiată şi nevindecată. De data aceasta, ea Îl întâlneşte pe Mântuitorul Hristos, care, văzându-i credinţa şi nădejdea pe care le purta în suflet, o vindecă. Din această întâlnire înţelegem că vederea lui Dumnezeu are o cu totul altă dimensiune decât vederea noastră. Dacă evanghelistul spune că «a văzut-o pe femeie», nu înseamnă numai că i s-a oprit privirea asupra ei, ci că a privit înlăuntrul ei, cercetându-i atât trupul, cât şi sufletul. De aici trebuie să înţelegem că Dumnezeu ne vede atunci când suntem credincioşi. De multe ori Psalmistul ne învaţă că trebuie să ne rugăm la Dumnezeu ca să întoarcă faţa Sa de la păcatele noastre. Acest lucru ne arată că păcatul este întotdeauna un semn de neliniște înaintea lui Dumnezeu. Atunci când suntem curați sufletește, El ne iubește și ridică inima noastră din gârbovia și apăsarea păcatului”, a spus IPS Părinte Mitropolit.
 

Diac. Ioniţă Apostolache