11.12.2012 – Concert de colinde, la Biserica „Sfântul Ioan Sebastian” – Craioviţa Nouă

Fără categorie


Parohia „Sfântul Ioan Sebastian” din cartierul Craioviţa Nouă, în colaborare cu Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” desfăşoară în această perioadă acţiunea caritabilă „Dăruind vei dobândi”. Această acţiune are loc în cadrul proiectului „Tinerii elevi seminarişti în viaţa pastorală a parohiei”, iniţiat de părintele paroh Marius Neacşu, şi părintele profesor Cristin Sperlea, din cadrul Seminarului Teologic din Craiova.
       Cu acest prilej, preoţii slujitori invită credincioşii în ziua de duminică, 16 decembrie, ora 11.00, la concertul de colinde susţinut de Grupul coral al Seminarului Teologic Ortodox şi Grupul coral al Parohiei Sfântul Sfântul Ioan Sebastian, care se va desfăşura la biserica parohială situată pe strada George Enescu nr. 79 (vizavi de complexul comercial Racheta). Acţiunea are ca scop colectarea de fonduri şi alimente neperisabile în vederea sprijinirii persoanelor în vârstă.  „Ne-am gândit să aducem o bucurie în pragul sfintelor sărbători persoanelor de vârsta a treia, care sunt singure, bolnave, şi au mare nevoie de sprijinul nostru. Fac pe această cale un apel către toţi credincioşii, să fie solidari cu noi şi să întindem o mână de ajutor celor aflaţi în singurătate şi suferinţă”, a precizat părintele profesor Cristin Sperlea, slujitor la Biserica „Sfântul Ioan Sebastian”.
 

(Gabriela Popescu)