13.12.2012 – Psalţii Catedralei mitropolitane din Craiova, felicitaţi de Mitropolitul Olteniei

Evenimente


 
Membrii Grupului psaltic al Catedralei mitropolitane „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova au fost primiţi miercuri, 12 decembrie, de Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei, cu ocazia apariţiei noului stick muzical de colinde „Teologia mântuirii în colindele creştine, simfonie a muzicii universale”. În frunte cu profesorul Victor Şapcă, coordonatorul grupului, psalţii Catedralei mitropolitane au primit noua lucrare din mâna Mitropolitului Olteniei, alături de calendarul creştin-ortodox pe anul 2013. Pentru osteneala depusă în realizarea acestui proiect, membri grupului psaltic au primit felicitări şi cuvinte de încurajare din partea IPS Irineu.
            Aşezată într-un format inedit, stickul muzical cu titlul „Teologia mântuirii în colindele creştine, simfonie a muzicii universale”, reprezintă ultima lucrare imprimată de Grupul psaltic al Catedralei mitropolitane din Craiova. Realizarea acesteia s-a făcut în condiţii grafice de exceptie, la Editura „Mitropolia Olteniei”. În conţinut sunt adunate laolaltă 18 colinde tradiţionale româneşti, aşezate pe notaţie psaltică.

(Diac. Ioniţă Apostolache)