14.12.2012 – Sesiune de informare, organizată de Asociaţia Vasiliada

Relatari


Asociaţia Vasiliada, a Mitropoliei Olteniei, a organizat joi, 13 decembrie, la Centrul social „Mitropolit Firmilian”, o sesiune de informare în cadrul proiectului „Voluntariat pentru coeziune socială”, proiect derulat în parteneriat cu Centrul de voluntariat din Vidin, Bulgaria. La întâlnire au fost prezenţi reprezentanţi ai mai multor instituţii de învăţământ din Craiova, printre care, Colegiul Naţional “Elena Cuza”, Colegiul Naţional “Carol I”, Liceul cu Program Sportiv  “Petrache Trişcu” şi Seminarul Teologic “Sfântul Grigorie Teologul”, precum şi reprezentanţi ai Societăţii Naţionale Crucea Roşie, filiala Craiova, Penitenciarului pentru Minori şi Tineri şi ai Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Dolj.
       “Am invitat la această masă rotundă reprezentanţi ai instituţiilor cu caracter educaţional împreună cu reprezentanţi ai instituţiilor cu profil social, pentru a iniţia un dialog pe care ne propunem să îl continuăm în următoarea perioadă, despre felul în care recrutăm voluntarii, îi implicăm în activităţi sociale şi despre modul în care ştim şi reuşim să îi motivăm, astfel încât să rămână fideli iniţiativelor lor. Insituţiile educaţionale sunt cele care pot să ofere voluntari, iar instituţiile cu profil social sunt cele care, de foartă multă vreme, implementează proiecte sociale şi sunt în permanentă căutare de resurse umane pentru implementarea acestora”, a precizat părintele Adrian Stănulică, preşedintele Asociaţiei Vasiliada.
       Proiectul „Voluntariat pentru coeziune socială”, derulat în cadrul Programului de Cooperare Transfrontalieră 2007 – 2013 România – Bulgaria”, se desfăşoară pe parcursul a 12 luni, din noiembrie 2012 până în noiembrie 2013, fiind finanţat de Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului. Proiectul îşi propune să creeze o reţea de voluntariat, în special în domeniul serviciilor sociale, care va funcţiona îndeosebi în zona de frontieră a României cu Bulgaria, în judeţele Dolj şi Mehedinţi, respectiv localităţile Vidin şi Montana – Bulgaria.
 

(Gabriela Popescu)