15.12.2012 – Festivalul – concurs “Glas de înger” şi-a desemnat câştigătorii

Evenimente


 
Fesfivalul – concurs “Glas de înger”, ediţia XI, etapa interjudeţeană, organizat de Fundaţia „Cuvântul care zideşte” a Mitropoliei Olteniei, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj, şi-a desemnat joi, 13 decembrie, câştigătorii.

 
       Astfel, pe locul I la Secţiunea “Colinde”, categoria “Şcolari”, s-a clasat Şcoala gimnazială “Traian”, iar pe locul II, Şcoala gimnazială “Mihai Eminescu” din Craiova. La secţiunea “Colinde”, categoria “Liceeni”, locul I a fost ocupat de Liceul Teoretic “Henri Coandă” din Craiova, pe locul II, Liceul Teoretic “Mihai Viteazul” din Caracal – judeţul Dolj, pe locul III s-a clasat Liceul Tehnologic “Alexandru Macedonski” din localitatea doljeană Melineşti iar premiul menţiune a ajuns la Grupul Şcolar “Charles Laugier”. La secţiunea “Tradiţii”, categoria “Preşcolari”, câştigătorii locului I au fost desemnaţi elevii de la Grădiniţa nr. 11 “Floare de Colţ” din Craiova. La secţiunea “Tradiţii”, categoria “Liceeni”, locul I a fost ocupat de elevii Seminarului Teologic “Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova, care au obţinut locul I şi la secţiunea “Scenete”. Marele premiu al Festivalului – concurs a fost câştigat de Corul Seminarului Teologic, dirijat de prof. Victor Şapcă. 
 

(Gabriela Popescu)