17.12.2012 – Concert caritabil de colinde în Parohia Sf. Ioan Botezătorul din Craioviţa Nouă

Evenimente

 

 
Grupul coral al Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova, condus de părintele prof. Cristin Sperlea şi Grupul coral al Parohiei „Sfântul Ioan Botezătorul” din cartierul Craioviţa Nouă, şi-au unit vocile într-un concert caritabil de colinde care a avut loc duminică, 16 decembrie, la finalul Sfintei Liturghii, sub genericul „Dăruind vei dobândi”. Acţiunea a avut ca scop colectarea de fonduri financiare şi alimente neperisabile pentru persoanele de vârsta a treia, care acum, în pragul Sfintelor Sărbători de iarnă, sunt singure, bolnave şi au nevoie de ajutorul semenilor. „Avem în parohia noastră mulţi bătrâni singuri şi bolnavi, oameni care trebuie să simtă şi ei bucuria praznicului Naşterii Domnului. Pentru aceştia am organizat acest concert de colinde şi încercăm astfel să creem o punte de legătură între credincioşii prezenţi în biserică, la Sfânta Liturghie şi cei care, din motive obiective şi binecuvântate de Dumnezeu, se află acasă şi nu pot fi alături de noi, la biserică. Dorim ca cei prezenţi astăzi la Sfânta Liturghie să fie mesagerii bucuriei apropiatului praznic al Naşterii Mântuitorului, pentru ca cei care aşteaptă la casele lor, să fie părtaşi şi ei la această bucurie”, ne-a mărturisit părintele paroh Marius Neascşu.

 
       Concertul caritabil care a avut loc la biserica din Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” face parte dintr-un proiect mai amplu, derulat de Seminarul Teologic din Craiova sub genericul „Tinerii elevi seminarişti în viaţa pastorală a parohiei”, un proiect despre care ne-a vorbit părintele prof. Cristin Sperlea. „S-a simţit nevoia ca elevii seminarişti să se implice mai mult în viaţa parohiei, pentru a îmbina activităţile practice cu noţiunile teoretice pe care le învaţă la seminar. În acest fel, ei pot vedea cum se săvârşeşte Sfântul Botez, cum se face o catehizare, cum se ţine o predică. Ne-am propus să realizăm acest deziderat prin organizarea în comun a unor activităţi catehetice, pelerinaje, acţiuni filantropice, constituirea unor Grupuri parohiale de tineri şi a altor astfel de acţiuni care au loc în sânul Bisericii noastre. Concertul de colinde organizat în această duminică, împreună cu Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul”, în scopul ajutorării persoanelor aflate în suferinţă, este parte a acestui proiect pe care noi îl derulăm deja de câţiva ani cu rezultate îmbucurătoare”, a precizat părintele prof. Cristin Sperlea.

(Gheorghe Cioiu)